Trening kardio czy trening interwałowy, który jest lepszy na Turbospalanie?

To zależy …

Większość osób kiedy ma na myśli odchudzanie, sądzi że to wyłącznie kwestia spalania kalorii. Dostarczam mniej niż potrzebuję, zwiększam aktywność, robię trening i tłuszcz w magiczny sposób znika.

W rzeczywistości jest to kwestia o wiele bardziej skomplikowana. Ludzki organizm to wyjątkowo wyrafinowany i zaawansowany system współzależnych procesów chemicznych. Przemiany związane z dostarczaniem energii to tylko jedna z części tego systemu. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasz organizm jako system w naturalny sposób dąży do stanu równowagi – homeostazy i kiedy wprowadzamy zmiany w jednym elemencie tego systemu, z automatu samoczynnie zachodzą zmiany w pozostałych.

Dieta i trening wpływa oczywiście na tkankę tłuszczową, ale równocześnie wpływa też na wiele innych elementów systemu tj. układ mięśniowy, kostny, krwionośny, oddechowy, wewnątrzwydzielniczy/hormonalny, nerwowy i wiele innych. Właśnie dlatego, że skutki zmiany trybu życia czy sposobu odżywiania, szczególnie zmiany drastycznej, są tak rozległe ważne jest żeby zmiana ta była przebiegała w bezpieczny, zdrowy sposób, najlepiej pod opieką profesjonalisty.

Uproszczone myślenie: trenuj więcej, jedz mniej, a efekt odchudzania będzie szybszy jest zdecydowanie błędne i wysoce niebezpieczne. Organizm potrzebuje trochę czasu żeby zaadoptować się do nowych warunków i osiągnąć stan homeostazy. Jeśli zmiany będą zbyt gwałtowne prawdopodobnie będą również krótkotrwałe, organizm po okresie krótkiej dezorientacji będzie naturalnie dążył do odtworzenia stanu sprzed „rewolucji” ponieważ będzie go pamiętał jako ostatni, stabilny i sprawdzony. Zjawisko to, które towarzyszy większości diet i prób odchudzania, znamy pod nazwą efektu jojo.

Dlaczego piszę o procesach chemicznych i efekcie jojo zamiast charakteryzować trening kardio i interwałowy?

Pytanie postawione w tytule, który trening jest lepszy na odchudzanie jest trochę przewrotne i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, a zarys teorii przedstawionej powyżej pomoże mi wyjaśnić cechy charakterystyczne obydwu rodzajów treningu.

Zapewne bardziej wnikliwi czytelnicy już zaczęli podejrzewać, że nie ma lepszego treningu, zarówno trening kardio jak i trening interwałowy zastosowane odpowiednio i wsparte prawidłowym odżywianiem przyniosą efekt w postaci utraty wagi!

Aby zrozumieć zasadniczą z punktu widzenia utraty tkanki tłuszczowej różnicę pomiędzy treningiem kardio i treningiem interwałowym musimy wrócić do kwestii procesów chemicznych związanych z dostarczaniem energii do mięśni 🙂 a w szczególności udziału tlenu w tych procesach.

Rozróżniamy dwa podstawowe szlaki energetyczne: tlenowy i beztlenowy, zwane inaczej szlakami: aerobowym i anaerobowym. Szlak aerobowy czyli tlenowy jest charakterystyczny dla treningu kardio (stąd inna nazwa tego treningu – trening aerobowy), szlak beztlenowy jest cechą charakterystyczną treningu interwałowego (anaerobowego). Mówiąc prosto w pierwszym treningu to tlen jest odpowiedzialny za transport składników energetycznych do mięśni, w drugim w zależności od intensywności całość lub część treningu odbywa się w zakresie przemian beztlenowych i powstaje tzw. dług tlenowy, który jak każdy dług trzeba będzie spłacić później 😉

Trening kardio to trening długotrwały (od około 45  do nawet 120 minut) o jednostajnym, umiarkowanym natężeniu, nie przekraczającym 2/3 maksymalnych możliwości organizmu (czyli tętna maksymalnego). W tym rodzaju treningu organizm czerpie energię bezpośrednio z kwasów tłuszczowych. Intensywność treningu jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ jej zwiększenie będzie skutkować uruchomieniem szlaków beztlenowych. Spalanie tkanki tłuszczowej w tym rodzaju treningu jest wprost proporcjonalne do czasu jego wykonywania, czyli ĆWICZĘ=SPALAM

Trening kardio jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających treningi oraz osób z dużą nadwagą, osób starszych czy też mających problemy z sercem, z uwagi właśnie na niższą intensywność, która nie obciąża zbyt mocno organizmu, w szczególności serca i całego układu krwionośnego.

Trening interwałowy to trening o wysokiej intensywności (tzw. HIIT) lub zmiennej, wysokiej i umiarkowanej intensywności, w którym podstawowym źródłem energii są węglowodany. W zależności od rodzaju i natężenia wykonywanego treningu interwałowego może on trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, a jego intensywność może dochodzić nawet do 100% tętna maksymalnego. Najciekawsze w treningu anaerobowym jest to, że chociaż w jego trakcie nie spalamy tłuszczów, to zaciągamy dług tlenowy, czyli po treningu, przez 12 do nawet 48 godzin, występuję zwiększona, powysiłkowa konsumpcja tlenu – jakby przyspieszony metabolizm – kiedy organizm pracuje nad przywróceniem równowagi i odtworzeniem stanu sprzed wzmożonego wysiłku pobierając energię z… tłuszczów, czyli nie ćwiczę a i tak spalam 😉

Najnowsze badania naukowe wskazują jednoznacznie, ze trening o wysokiej intensywności spala skuteczniej tkanke tłuszczową niż trening kardio, ale aby był rzeczywiście skuteczny wymaga znacznie wyższej sprawności, siły i wydolności.

Podsumowując zarówno trening kardio jak i trening interwałowy mogą być skutecznym sposobem do spalania tkanki tłuszczowej, można stosować je zamiennie lub można wybrać jeden ze sposobów w zależności od indywidualnych możliwości, predyspozycji czy upodobań. Pamiętać trzeba, że trening interwałowy wymaga solidnej bazy siłowej i wydolnościowej i nie jest dobrym wyborem dla osób początkujących.

Opublikowane w Blog